Crêpes är franska för tunna pannkakor och serveras till förrätt, huvudrätt och dessert. Pannkakorna är ofta gjorda på många ägg och serveras vanligtvis rullad med fyllning såsom svamp, kött, ost- och skinka, räkröra eller flamberade i Grand Marnier med frukt, choklad, nötter och glass. Foto: Leila Lindholm
Cirka 10 stycken crêpes
- 5 ägg
- ¼ dl strösocker
- 3 dl vetemjöl
- 1 liten nypa salt
- 1 tsk vaniljsocker
- 25 g smält smör
- 5 dl mjölk 3 %
- Skal av 1 citron
Smör till gräddning
Sås:
- 1 dl strösocker
- Saft från 1 stor apelsin
- 1 dl Grand mariners
- Vaniljglass till servering
- Blanda vetemjöl, salt, strösocker, vaniljsocker i en bunke.
- Tillsätt äggen och lite mjölk i taget, vispa tills smeten är slät.
- Smaksätt smeten med rivet citronskal.
- Smält smöret och tillsätt det i smeten.
- Låt smeten stå och svälla i minst 1 timme.
- Smält smöret till stekning i en kastrull och använd en pensel att för att pensla ut det i en crêpe eller stekpanna. Grädda till riktigt tunna crêpes.
- Vik dem till halvmånar och vik en gång till. Rada upp dem på ett stort serveringsfat.
- Gör såsen: Smält strösockret i en panna och vänta tills de fått en ljusbrun färg. Tillsätt omedelbart färskpressad apelsinsaft (du måste vara snabb) och låt detta koka i cirka 2 minuter.
- Tillsätt smöret och häll den varma apelsinsåsen över crêpsen.
- Häll Grand marnier i en kastrull, koka upp och tänd på den med gaslågan eller en tändsticka. Häll den brinnande likören över crêpsen.
Liknande recept som kanske kan intressera dig?
Taggar
apelsin
citron
crepes
grand mariners
vanilj