Leila.se
[ food and books for a sweeter life ]

Kanelbullens dag 4 oktober

I morgon, torsdagen den 4 oktober, är det Kanelbullens dag. Det är en underbar liten tradition som är värd att fira. Duka upp med nybakta kanelbullar, bjud hem nära och kära och mumsa så att det står härliga till. 

Kanelbullens dag instiftades 1999 av Hembakningsrådet och syftet med denna goda dag är att hylla den svenska baktraditionen. Och inte minst: våra älskade kanelbullar. Att kanelbullens dag infaller just den 4 oktober har att göra med att hösten är den årstid som vi bakar allra mest. Vi myser in i våra hem, bakar och njuter av nybakta kanelbullar medan höstrusket drar fram utanför fönstret. 

Som uppladdning inför denna mumsiga dag bjuder jag på ett bullrecept om dagen här på min blogg. Ännu ett recept på bullar kommer upp här på bloggen senare i dag.
Appråpå recept på kanelbullar, ni har väl inte missat alla recept som jag har lagt upp tidigare i veckan? 
I så fall kommer de här: 

Recept på supergoda kanelknutar

Recept på Leilas blåbärsbullar